Οι εκδηλώσεις του Γυμνασίου Λ. Τ. Μητρόπολης για την “ημέρα των ζώων” άρχισαν με παρουσίαση της στενής σχέσης του ανθρώπου με τα ζώα από τις ρίζες του ανθρώπινου πολιτισμού. Συγκεκριμένα, παρουσιάστηκε η σχέση της εξημέρωσης ζώων με τη μόνιμη εγκατάσταση του ανθρώπου σε μια συγκεκριμένη περιοχή και τη δημιουργία των βάσεων του πολιτισμού. Στη συνέχεια παρουσιάστηκε ο ρόλος των ζώων στις διάφορες εκδηλώσεις του ανθρώπινου πολιτισμού όπως στην δημιουργία της ανθρώπινης γλώσσας, της θρησκείας, της εργασίας, του πολέμου, της τέχνης και της λογοτεχνίας (ποίησης και πεζογραφίας). Ειδικότερα, διαβάστηκε το διήγημα ο “Καπιτάνιος” του Στρατή Μυριβήλη και τρία ποιήματα τύπου “χαϊκού” που είχαν γραφεί στο σχολείο μας στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος της Λογοτεχνίας. Η παρουσίαση έκλεισε με αποφθέγματα και συνθήματα υπέρ του σεβασμού των δικαιωμάτων των ζώων. Την συγκεκριμένη παρουσίαση έκανε ο εκπαιδευτικός – φιλόλογος του σχολείου Πολύζος Βασίλειος.

Ακολούθως οι μαθητές έλαβαν μέρος σε δραστηριότητες:

α) Παρακολούθηση της ταινίας reaction με αντίστοιχο περιεχόμενο

β) πραγματοποιήθηκε ενημερωτική τηλεσυνάντηση με την ΠΦΠΟ (Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία)

γ) οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στην ευρύτερη περιοχή του σχολείου για να καταμετρήσουν τα αδέσποτα της περιοχής και να τα ταΐσουν.