Την Δευτέρα 25 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Λ. Τ. Μητρόπολης παρήλασαν για να τιμήσουν τους αγωνιστές της επανάστασης του 1821, που πολέμησαν για την ελευθερία της πατρίδας μας. Μετά την παρέλαση, οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στην πλατεία και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς. Οι χοροί αντιπροσωπεύουν την ενότητα και την παράδοση του Ελληνικού λαού, και οι μαθητές/τριες μας έδειξαν την υπερηφάνεια τους για την ιστορία και την κουλτούρα μας.

Είμαστε περήφανοι για τους μαθητές/ τριες μας που συμμετείχαν σε αυτήν την εκδήλωση και δείχνουν την αγάπη τους για την πατρίδα μας. Ας συνεχίσουμε να τιμούμε τους πρόγονους μας και να διατηρούμε ζωντανή την ιστορία της Ελλάδας μέσα από τις γενιές μας. Την επιμέλεια της παρουσίασης των χορών αυτών είχε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Μιξαφέντης Ιωάννης.

Οι χοροί που παρουσίασαν οι μαθητές/τριες είναι ο ζωναράδικος, η μπαϊντούσκα, ο ικαριώτικος και ο χασαποσέρβικος.