Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 οι μαθητές/ τριες της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου του Γυμνασίου Λ.Τ. Μητρόπολης ενημερώθηκαν για την εθελοντική αιμοδοσία, με σκοπό την ευαισθητοποίησή τους και τη διαμόρφωση θετικής στάσης απέναντι στην εθελοντική προσφορά αίματος που αποτελεί και προσφορά ζωής.

Ο κ. Καβαλάρης Δημήτριος, Κοινωνικός Λειτουργός του Κ.Υ Μουζακίου τόνισε την αξία της προσφοράς αίματος και με σύνθημα: «Το αίμα δεν παράγεται μόνο, προσφέρεται», αναφέρθηκε στις ανάγκες που απαιτούνται καθημερινά για τα ατυχήματα στη χώρα μας.

Στη συνέχεια χώρισε τους μαθητές/τριες σε τέσσερις ομάδες και κάθε μία απ’ αυτές έπρεπε να απαντήσει σε ερωτήσεις που τους απηύθυνε ο ομιλητής. Μέσα από τη διαδικασία αυτή οι μαθητές/ τριες είχαν την ευκαιρία να διαπιστώσουν βιωματικά πως η εθελοντική αιμοδοσία σώζει ζωές.